Community & Event Coordinator

Rapporterar till: House Director

Allt vi gör genomsyras av verksamhetens grundläggande mål att genom samarbete skapa hög medlemsnöjdhet, lönsamhet, långsiktighet och i allt arbete prioritera hållbarhet. Vi arbetar mot tydliga och utmanande mål och utför våra uppdrag med utgångspunkt i A house övergripande mål. Vi prövar, omprövar och förnyar oss ständigt för att utveckla verksamheten och vara en förebild för våra medlemmar och den internationella marknaden.  

Om rollen

Som Community & Event Coordinator är du en central kraft i A house vardag. Din roll kombinerar community-byggande, programverksamhet och eventkoordination. Du skapar minnesvärda upplevelser för våra medlemmar, gäster och externa kunder genom att:

  • Koordinera och genomföra både interna medlemsaktiviteter och externa event/konferenser.
  • Leverera hög service och bygga starka relationer med medlemmar, kunder och leverantörer.
  • Ansvara för Front Desk och säkerställa att huset fungerar smidigt i vardagen och att våra ytor alltid känns välkomnande och levande.

Du är social, prestigelös, lösningsorienterad och trivs i en dynamisk miljö där ingen dag är den andra lik. Rollen är rörlig och hands-on – mycket av din tid tillbringas ute i huset.


Huvudsakliga arbetsuppgifter

A. Community & Medlemsaktiviteter

  • Administrera, planera, koordinera och genomföra A house programverksamhet – t.ex. AW:s, vernissager, fika, medlemsmingel, morgonaktiviteter, meditation, workshops m.m.
  • Säkerställa att programkalendern är korrekt och kommunicerad internt samt till medlemmar.
  • Ansvara för torsdagsfrukost – planering, inköp, prepp, servering.
  • Hantera och följa upp kioskens utbud, priser och värdeskapande funktion.
  • Skapa och uppdatera informationsmaterial (t.ex. veckoscheman och skyltar).
  • Säkerställa att informationsskyltar och kommunikationsytor i huset är aktuella.
  • Vara en närvarande och relationsbyggande person i communityt – du knyter lätt an och skapar trygghet och tillgänglighet för medlemmarna.

B. Event & Konferenser – Externa och interna:

Koordinering innan event

  • Ta över kundhantering efter signerat avtal från Sales Manager.
  • Kontakta kund, genomföra avstämningar, visningar och uppdatera bokningar i CRM (Lime).
  • Skapa körschema och koordinera alla behov (catering, teknik, städ, möblering).
  • Boka och arbetsleda personal på event.
  • Vid större event – säkerställa en bra igångsättning och överlämning till platsansvarig.

Genomförande på plats

  • Vara på plats innan kundens ankomst, välkomna och briefa personal.
  • Säkerställa att möblering, teknik, catering och flöden fungerar enligt kundens förväntningar.
  • Hantera enklare catering (kaffebuffé, fika, påfyllningar).
  • Aktivt driva merförsäljning på plats vid behov.

Efter event

  • Fakturera via Lime.
  • Följa upp kundnöjdhet och boka in återkommande affär vid behov.
  • Delta i utvärderingar av större projekt tillsammans med Sales.

Externa mindre event

  • Hantera inkommande förfrågningar som inte går via sälj – boka, koordinera och genomföra.

C. Medlemsservice & daglig drift i huset

  • Stötta House Director vid inflytt/utflytt, onboarding samt visningar.
  • Säkerställa en personlig onboarding av nya medlemmar (introduktion till huset, app, medlemskort, rutiner och aktiviteter).
  • Ansvara för Front Desk och ge bästa möjliga service till medlemmar och besökare
  • Säkerställa att lobby, kök och gemensamma ytor alltid är välkomnande och representativa – plock/torka på språng.
  • Förbereda enklare mat för försäljning/servering (smoothies, ägg, smörgåsar, fika).
  • Genomföra regelbundna SBA-rundor och veckovis genomgång av ytor.

D. Administrativa uppgifter

  • Uppföljning av bokningar och beställningar.
  • Veckovisa beställningar såsom frukost, Martin Servera, kontorsmaterial etc.
  • Uppdatering i CRM-systemet.
  • Löpande kommunikation med House Director, kommunikatör och Sales Manager.
  • Övriga uppgifter som faller inom rollens område.

2. Kompetenskrav

  • Erfarenhet från serviceyrket.
  • Erfarenhet från event, konferens eller reception är starkt meriterande.
  • Intresse för mat och enklare matlagning.
  • Erfarenhet från café, hotell, coworking eller liknande är meriterande.
  • Vana vid att hantera flera processer samtidigt i ett högt tempo.

3. Personliga egenskaper

  • Service i blodet – du ger alltid det lilla extra.
  • Prestigelös, positiv och lösningsorienterad.
  • Driftig doer som får saker gjort och ser vad som behövs.
  • Flexibel och kreativ när situationer förändras.
  • Organiserad och strukturerad – låter inte saker falla mellan stolarna.
  • Social och relationsskapande – du gillar att möta människor.
  • Gillar att skapa resultat, merförsäljning och bidra till verksamhetens utveckling.
  • Trygg i att arbeta självständigt men fungerar lika bra i team.

4. Utbildning

  • Gymnasieutbildning.
  • Utbildning inom event, projektledning eller service är meriterande.

5. Kontakter och samarbeten

Rollen kräver gott samarbete internt med community-teamet, event-teamet, kommunikation, Sales samt övriga A house-kollegor.
Du har även externa kontakter med kunder, medlemmar och leverantörer (t.ex. catering, städ, teknik).


6. Arbetsförhållanden

  • Frihet under ansvar.
  • Delvis schemalagt arbete i dialog med chef, vanligtvis 1–3 veckor i förväg.
  • Tidvis ojämna arbetstider – tidiga morgnar (t.ex. frukost), kvällsevenemang och ibland helger.
  • Flexibilitet utifrån evenemang och medlemsaktiviteter.

7. Klädkod & övrigt

  • Mörk överdel med ärm och spegel A vid tjänst.
  • Klädsel ska vara presentabel men samtidigt funktionell för ett rörligt arbete (lyfta, bära, förflytta sig).
  • Ej urringade plagg, magtröjor eller liknande.
  • Vid matservering/prepp: förkläde och uppsatt hår.
  • Privat mobil undanlagd under arbetstid.

Alla medarbetare på A house förväntas agera professionellt, ha ett trevligt bemötande och alltid sätta medlemmars och kunders upplevelse i första rummet. Vi hjälps åt över gränserna och lyfter det som annars riskerar att falla mellan stolarna.

Övrigt

Är du intresserad av tjänsten som Event coordinator på A house Katarinahuset är du välkommen att skicka din ansökan innehållande CV, personligt brev och två referenser till ann.larsson@ahouse.se.

Alla medarbetare på A house förväntas alltid ha ett trevligt bemötande, agera professionellt och sätta medlemmarnas och kundernas nöjdhet i första rummet. Då organisationen är liten delar alla medarbetare på ansvaret att ta ansvar för att hantera saker som annars riskerar att hamna mellan stolarna.

Om A house

A house skapar destinationer som stimulerar kreativ utveckling och innovation. Inom varje hus faciliteras levande mötesplatser genom coworking, eventlokaler och medlemsaktiviteter anpassade för varje destination. A house är mer än bara coworking – det är nyfikenhet, personlighet, att lära av varandra och hitta nya samarbeten. Det är god mat, dryck, mode, musik och kultur. Ytor i ständig utveckling, kontraster och oväntade upplevelser – men också ingredienser som vi inte kan stava till. Det som enligt våra medlemmar är det som gör A house unikt.

Idag finns A house på fyra ställen i Stockholm: Arkitekturskolan på Östermalm med inriktning mat, mode, media och musik; Börshuset i Slakthusområdet med fokus på design, dryck, mat och musik; Katarinahuset i Slussen som är navet av alla våra hus med fokus på musik samt Sickla Central i Sickla med fokus på hållbarhet, välmående och innovation.

Följ oss på LinkedIn för att ha koll på när vi söker fler till vårt team.